دسته‌بندی نشده

تشخیص عطر اصل از تقلبی

هیچ روش خاص یا مشترکی برای تشخیص عطر اصل از تقلبی وجود ندارد. و برای هر عطر متفاوت میباشد. عطرهای تقلبی روز به روز به رفع نواقص خود می پردازند. هر روز شبیه تر به عطرهای اصلی میشوند. و تشخیص عطرها روز به روز مشکل تر و سخت تر. در بعضی از موارد شاهد این موضوع هستیم که بسته بندی یه عطر تقلبی کاملتر از خود عطر اصلی است. مثلا عطر کرید اونتوس اصلا بسته بندی خوب و شیشه مناسبی نسبت به برند و قیمتش ندارد. در حالی که فیک همین عطر دارای بسته بندی کامل با سلفون و پلمپ می‌باشد. یا مثل زینو دیویدوف و خیلی از عطرهای دیگر که اصلی آنها بدون پلمپ و سلفون است. اما تقلبی همین عطرها حالا یا با سلفون یا بی سلفون است. پس خودتون میبینید که تشخیص چقدرسخت هست. خب سوال اینجاست.!

پس باید چکار کرد! چگونه می‌توان اعتماد کرد؟ اگر لیبل داشته باشد، یا شرکتی باشد حتما اصلی می‌باشد؟ حتما باید از خارج ایران خرید کرد؟

قبل از توضیح در مورد تشخیص عطر اصل از تقلبی لازم دونستم که چند نکته را یادآور شوم.

  • هیچ وقت ملاک تشخیص عطر اصل لیبل شبنم یا لیبل بهداشت، به معنای اصالت کالا نمیتواند باشد.

این لیبلها به راحتی در بازار خرید و فروش می‌شود. البته خیلی از عطرهای اصل هم این لیبل‌ها را دارند. پس اگر عطری را دیدید که تمام این لیبلها را هم داشت، دلیلی بر اصل یا غیر اصل بودن عطر نیست. چرا که تمام عطرهایی که از فرانسه یا دبی وارد میشوند،هیچکدام این لیبل ها را ندارند. ولی تمام انها اصل هستند.

به هیچ وجه نوشته عربی روی عطرها دلیلی بر تقلبی بودن عطرها نیست.

متاسفانه این یک باور غلطی است که بین عده ای رایج شده. زبان عربی یک زبان زنده بین المللی می‌یاشد که بر روی اکثر محصولات صادراتی چاپ میشود.

ماندگاری یا عدم ماندگاری یک عطر هم نمیتواند تضمینی بر اصل یا تقلبی بودن یک عطر باشد.

ماندگاری یک عطر یک عامل نسبی است و به عوامل مختلفی وابسته است. مثل نوع پوست و یا نوع لباس و یا اب و هوا متغیر است. معمولا عطرهای گرم و تند و شیرین فارغ از هر قیمت یا برند دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به عطرهای ملایم و خنک دارند. شرکتهای تولید عطر به دلایل مختلفی اعم از اقتصادی و یا زیست محیطی با افت کیفیت و ماندگاری عطرها روبرو شدند. کسانیکه که سالها یک عطر را استفاده کردند متوجه این مساله شدند. عطرهایی که جدیدا خرید می کنند، کیفیت سابق را ندارند. و این مساله جهانی است و هیچ ربطی به عطرهایی که داخل ایران وارد میشوند، ندارد.

قیمت بالای یک عطر به هیچ وجه دلیلی بر بهتر بودن یا اصل بودن نیست.

این موضوع باعث سوء استفاده برخی فروشندگان عطر شده که توجیهی برای گران فروختن یک عطر شده. مهمترین مساله در تشخیص عطر اصل از تقلبی آن است که خود شخص عطر اصلی را دیده باشد. یا قبلا استفاده کرده باشد تا بتواند با مقایسه دیده ها و داشته ها تشخیص درست دهد. البته کسانیکه که باراول قصد خرید عطراصلی را دارند میتوانند با رعایت یک سری نکات درصد ریسک خرید بد را پایین بیارند.

از کجا خرید کنیم؟

به هیچ وجه نزد دست فروش ها و کسانیکه فاقد فروشگاه و مغازه معتبر هستند، دنبال عطر اصل نگردید. به هیچ وجه از سایتهایی که فاقد مکان مشخص و یا مکانی جهت پیگیری کالا باشند. و فقط راه تماس یک شماره موبایل یا شبکه های اجتماعی باشند، خرید نکنید. از فروشگاهای معتبری که صرفا در زمینه عطر و ادکلن و زیر مجموعه مربوطه فعالیت می کنند، خرید کنید.

روش تقریبی تشخیص عطر اصل از تقلبی از ظاهر جعبه عطر به چه صورت هست؟.

حالا که فهمیدید باید از کجا خرید کنید، مرحله بعد ظاهر خود جعبه است! حتی هنگام خرید از فروشگاه‌های معتبر به این موارد ذکر شده دقت کنید.

چراکه بعضا در فروشگاههای بزرگی که ادعای نمایندگی میکنند، میان عطرهایشان، عطر تقلبی به قیمت عطر اصلی برای فروش عرضه می‌کنند.

توجه داشته باشید عطرهای اصل به ٢ دسته تقسیم میشوند.

  1. عطرهای اصلی که شرکتی می باشند (یعنی توسط شرکت خاصی با دریافت اخذ مجوزهای لازم اقدام به واردات عطر از نمایندگی های مربوطه میکنند.) که تمامی این عطرها باید دارای هولوگرام و لیبل وزارت بهداشت و لیبل اصالت کالا باشند، به شرطی که نام و مشخصات خود عطر مربوطه بروی این لیبل ها درج شده باشد، و با پیامک کد مربوطه در جواب نام خود عطر رو دریافت کنید.

این یکی از روش های راحت برای تشخیص عطر اصل هست. اما مشکلی که برخی مصرف کنندگان با عطرهای شرکتی مواجه می شوند، آن است که این عطرها بدلیل پرداخت عوارض گمرک و مالیات گران تر از قیمت فروخته و بسیاری ازعطرها مانند برند شنل اصلا دارای هیچ شرکتی در ایران نمی‌باشند.

  • عطرهای اصل غیر شرکتی : این عطرها معمولا از نمایندگیهای اصلی خارج از کشور خریداری شده، به صورت مسافری یا قاچاق وارد کشور میشود. بدلیل پرداخت نکردن عوارض گمرکی و مالیات ارزانتر از عطرهای شرکتی هستند. تنها مشکل این عطرها آن است که تشخیص اصل بودن انها برای مصرف کننده بسیار مشکل است.

ظاهر شیشه عطر باید چگونه باشد؟

اکثر عطرهای تقلبی دارای شیشه بی کیفیت و کدر و مواجی هستند که میشود از این طریق به تقلبی بودن یک عطر پی برد. دوباره تاکید میکنم! اکثر عطرهای تقلبی! چرا که بعضی از عطرهای تقلبی هستن که شیشه کاملا تمیز و مشابه اصلی دارن و باید به نکات بعدی نیز توجه کرد.

رایحه عطر اصل چگونه باید باشد؟

مهمترین و آخرین گزینه برای تشخیص یک عطر اصل همین رایحه عطر می باشد. یعنی اگر جعبه عطر کاملا شبیه و شیشه عطر کاملا تمیز و مشابه بود، باید در نهایت برای اطمینان کامل، رایحه عطر مورد نظر را تست کرد. تا بشود ١٠٠% گفت که عطر اصل می باشد یا خیر.

و اما چطور می شود تشخیص داد؟

  • فقط کسانی میتوانند از رایحه یک عطر متوجه تقلبی بودن عطر بشوند که خودشان عطر اصل را قبلا استفاده کرده باشند.

چرا که عطرهای تقلبی بسیار شبیه رایحه اصلی تولید شده. تفاوت های ظریفی نسبت به عطر اصلی دارند. که فقط مصرف کننده همان عطر یا کارشناس عطر می‌تواند این را تشخیص دهد.

  • معمولا عطرهای تقلبی ته بوی خوبی نسبت به عطرهای اصلی را ندارند و هرچه روی بدن یا لباس بماند، بد بوتر می‌شوند.

در صورتی که عطرهای اصلی هرچه بیشتر بمانند خوشبوتر می‌شوند. در بسیاری از موارد ته بوی عطرهای تقلبی شبیه بوی گلاب یا الکل است.

  • ماندگاری عطر به هیچ وجه ملاک تشخیص نمیباشد.

چرا که بسیاری از عطرهای تقلبی با استفاده از اسانسها و روغن های نا مرغوب و ارزان موجب افزایش ماندگاری عطر میشوند، حتی بیشتر از نمونه اصلی خود عطر!!!. امیدوارم توانسته باشیم تا حدودی شما دوستان عزیز رو راهنمایی کرده باشیم.چرا که تشخیص یک عطر اصل کار ساده ای نیست.

1 دیدگاه در “تشخیص عطر اصل از تقلبی

دیدگاهتان را بنویسید