دسته‌بندی نشده

تفاوت بین ادکلن ، عطر و سایر ادو پرفیوم ها در چیست؟

احتمالا” شما نام های متفاوتی از انواع عطر و رایحه های موجود در بازار را شنیده اید: مانند عطر، ادو تویلت، ادو پرفیوم، ادوکلن. اما چه چیزی آن ها را از یکدیگر جدا می کند؟ و کدام یک از آن ها از همه گران تر است؟

وقتی که شما یک عطر می خرید، می توان چیزهای زیادی را یافت. مانند: برند، قیمت، نوع و بطری عطر. یافتن یک غلظت مناسب برای عطر به اندازه انتخاب یک رایحه عالی مهم است. اگر زیادی سبک باشد، خیلی زود از بین می رود. اگر هم زیادی قوی و غلیظ باشد، شما و همه کسانی که دور و برتان هستند را خفه خواهد کرد. که این یک راه سریع برای از بین بردن یک رایحه ی دوست داشتنی است.

اول از همه شما باید بدانید که این رایحه ها از چه چیزی ساخته شده اند. سازنده‎ها، اسانس روغن‌های طبیعی و مصنوعی را که حاوی الکل است را با هم ترکیب می‌کنند. این باعث تثبیت رایحه و رقیق کردن روغن‌ها می‌شود. ارزش الکل در عطر سازی به اندازه اسانس روغن مهم است، بخاطر اینکه الکل غلظت رایحه و ماندگاری آن را کنترل می کند. دسته بندی‌های زیر به شما نشان می‌دهد که غلظت روغن‌ها  به شما این امکان را می‌دهد که رایحه چقدر سبک یا سنگین خواهد بود. (غلطت آن ها چند درصد است؟)

عطر خالص، پرفیوم

این نام شاید به خاطر اینکه به اسانس روغن خالص عطر اشاره می‌کند، فریبنده باشد، که هم بوی نامطبوع دارد و هم پوست شما را تحریک می‌کند. با این وجود، عطر خالص، غلیظ ترین عطر موجود در بازار است. معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ درصد روغن عطر، و برای درست کردن یک رایحه قدرتمند، قابل توجه و در تمام طول روز کاربرد داشته باشد، کافی است.

ادو پرفیوم

ادو پرفیوم بالاترین غلظت بعدی از میان اسانس روغن عطر ها را داراست. که بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است. آنها طوری ساخته شده‌اند که در تمام طول روز روی پوست بمانند، بدون اینکه فردی که در کنار شماست، احساس سردرد کند. بسیاری از عطرهای موجود در فروشگاه های بزرگ، ادو پرفیوم هستند. رایحه از صبح تا غروب ماندگار خواهد بود (معمولا” ۱۴ ساعت). و حتی در شب، هنگامی که لباس خواب بر تن می‌کنید، رایحه باید ماندگار و قابل تشخیص باشد.

ادو تویلت

ادو تویلت غلظت روغن کمتری نسبت به سایر اسانس‌های عطر دارند. (بین ۵ تا ۱۵ درصد). با اسپری کردن ادو تویلت روی پوست خود، ماندگاری آن لزوما” تا عصر دوام نمی آورد. برخی تصور می‌کنند که ادو تویلت برای استفاده در طول روز، و ادو پرفیوم در طول شب مناسب و کاربرد دارد. اما با این وجود، این بستگی به این دارد که شما چگونه ترجیح می‌دهید از آن استفاده کنید.

اگر چه بسیاری از عطرهای موفق به عنوان ادو پرفیوم شروع به کار می‌کنند، و سپس در نسخه های سبک تر از ادو تویلت هم بهره می‌برند، اما آنها ممکن‌است همیشه همان نت‌های استفاده شده در پرفیوم را به عنوان رقبای پرفیومی خود به اشتراک نگذارند. بعضی از نت های قوی و سنگین مانند  Wood یا همان چوب خشک تازه قطع شده و نعنای هندی را می‌توان حذف کرد تا عطر سبک تر شود. برخی دیگر از نت‌ها مانند رایحه گل و مرکبات ممکن است برای تقویت رطوبت عطر اضافه شود.

ادکلن

ادکلن از روغن‌های اساسی (اسانس های روغنی)، ثابت کننده و نگهدارنده الکل تشکیل‌شده است. اسانس روغن ادکلن را معمولا” بوسیله‌ی تقطیر گل ها و گیاهان بدست می‌آورند. اما اگر امکان تقطیر برای اسانس‌گیری فراهم نبود، می‌توان به وسیله‌ی روغن‌های جاذبی این کار را انجام داد. به عنوان مثال برای انجام اسانس‌گیری در گل یاس، از روغن‌های جاذب استفاده می‌کنیم. یعنی استخراج به وسیله موم‌ها از طریق جذب مواد ادکلن به داخل موم، و سپس جداسازی و استخراج روغن بدبو توسط الکل انجام می‌گیرد. میزان الکل افزوده‌شده بستگی به نوع ادکلن، به مقدار متمایز می‌باشد.

برگرفته از مجله نیو یورک تایمز

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “تفاوت بین ادکلن ، عطر و سایر ادو پرفیوم ها در چیست؟

  1. BrianshErm گفت:

    Thanks, this site is extremely practical.

دیدگاهتان را بنویسید